t19 (1)

Baltie

Baltie 3, to świetny program do nauki programowania.

Można już zacząć na nim pracować w nauczaniu wczesnoszkolnym.
Program sprawia dzieciom dużo radości i pobudza ich kreatywność.

W programie dostępne są 3 tryby:

Tryb Budowanie
W trybie tym układamy/budujemy z dostępnych przedmiotów (a jest ich naprawdę wiele) jakiś obrazek/scenę. Gdybyśmy potrzebowali przedmiotu, którego nie mama, to zawsze możemy narysować własny.
Tryb Czarowanie
W trybie tym możemy poruszać się czarodziejem: obracać go w lewo lub w prawo lub iść do przodu. Możemy czarować wybrane przez siebie przedmioty. Należy jednak pamiętać, że czarodziej czaruje przed sobą. W ten sposób można „wyczarować” podobny obrazek jak poprzednio, tylko trzeba w to włożyć troszkę więcej wysiłku i wyobraźni.
Tryb Programowanie występuje w dwóch wersjach.
Tryb Programowanie – Nowicjusz
Jak już opanowaliśmy tryb 2 to możemy przejść do trybu 3. Tutaj układamy kolejne instrukcje dla czarodzieja. Nie widzimy tak jak poprzednio na bieżąco jak czarodziej wykonuje nasze polecenia. Mamy też kilka nowych poleceń dla czarodzieja. Nasze wysiłki możemy podglądnąć klikając na zieloną strzałkę (Start).
Tryb programowanie – Zaawansowany
Tryb ten się różni się od wersji Nowicjusz tylko tym, że mamy szereg nowych funkcji. Na przykład pojawiają się funkcje matematyczne: tj. sinus i logarytm naturalny oraz typowe elementy z programowania tj. pętle (while, for), warunek if i operatory logiczne oraz wiele innych funkcji.
Polecam naprawdę ten program.
Pomoc i objaśnienia do programu można znaleźć w nowy podręczniku (w wersji elektronicznej) wydawnictwa Nowe Era dla klasy 4-6 szkoły podstawowej „Lubię to”.
Wiele ciekawych ćwiczeń znajduje się w podręczniku autorstwa Grażyny Koba wydawnictwa MiGra zarówno do klas 1-3 (w dużej mierze 2 pierwsze tryby), jak nowym wydaniu podręcznika do klas 4-6. Byłam pozytywnie zaskoczona ilością różnych ciekawych ćwiczeń w podręczniku dla klas 4-6 (głównie tryb programowanie). Jest tam wiele pomysłów, co można zrobić w tym programie.
Aktualizacja: Bardzo fajnie sprawdza się na lekcji praca w programie Baltie. Zarówno w I-III, jak i IV-VI. W starszych klasach szkoły podstawowej dzieci tworzą w programie różne animacje (np. Czarodziej Baltie buduje domek, potem otwiera drzwi wchodzi do środka, gasi światło we wszystkich oknach i  zamyka drzwi.).