t39

Jak wykorzystać QR kody w edukacji

Jak wykorzystać QR kody w edukacji? 6 pomysłów na zastosowanie.

hands-1167612_1920

 

  1. Na kartach pracy – jako odnośnik do źródła, informacji dla bardziej dociekliwych uczniów wychodzących poza zakres PP lub do ćwiczeń interaktywnych. Można również wykorzystać w formie tekstu podpowiedzi. Niektóre wydawnictwa już stosują QR kody w ćwiczeniach.
  2. Na plakatach – również jako odnośnik do jakiejś strony, konkursu lub wydarzenia.
  3. W podchodach – wszyscy znają tą grę terenową z dzieciństwa, gdzie jedna grupa ucieka, a druga musi ją złapać idąc po śladach lub strzałkach zostawionych przez grupę uciekającą i szukając wiadomości ze wskazówka lub zagadką do rozwiązania. Zamiast karteczek z tekstem może być kartka z QR kodem, który przeniesie nas do tekstu.
  4. W grach edukacyjnych – jako nauczyciele tworzymy wiele różnych pomocy na lekcje, w tym gier edukacyjnych. Można wykorzystać QR kody np. jako ukryte obrazki.
  5. Materiały do lekcji – zamiast kserować dzieciom różnego rodzaju materiały, przesyłać kilkanaście maili z załącznikami lub podawać długie linki do nich możemy wyświetlić w klasie lub upublicznić np. na naszej stronie QR kod, dzięki któremu trafią do wybranych przez nas materiałów.
  6. Dostęp do e-booka – ostatnio bardzo popularne w bibliotekach.

Właściwie to ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Jak tworzyć QR kody? Wystarczy skorzystać z dostępnych generatorów. Oto kilka z nich:

Jak odczytać QR kody? Za pomocą z jednej z dostępnych aplikacji na telefon lub tablet. Oto kilka z nich:

Więcej informacji o QR kodach: