Google Classroom – platforma od Google bezpłatna dla szkół dostępna w pakiecie G Suite.
Panel administracyjny pakietu G Suite.
Google Classroom
Nie będę tutaj zbyt wiele pisać od siebie, ponieważ znalazłam dwa świetnie napisane poradniki o Google Classroom.
- Informacje o tym jak założyć i zweryfikować konto na platformie można (i nie tylko to) znaleźć w poradniku pana Łukasza Rumińskiego Google Classroom – mały poradnik nauczyciela.
- Informacje o tym jak korzystać z platformy można znaleźć w poradniku pana Lechosława Hojnackiego Klasa bez papieru – z Google Classroom. Poradnik nauczyciela.
Parę słów komentarza ode mnie dla osób, które mają problem z przejściem na pełną wersję (problem z potwierdzeniem, że są szkołą):
Jeśli przeszliśmy weryfikacje domeny (3 możliwości weryfikacji), żeby uzyskać bezpłatny pełny dostęp odsyłamy formularz zgłoszeniowy z danymi szkoły. W opisie warto wskazać link do wykazu szkół i pozycję, na której znajduje się nasza szkoła. W przypadku, gdy okres oczekiwania się przedłuża warto wypełnić ten formularz ponownie.
Wypełniałam formularz dwukrotnie. Za drugim razem dostałam odpowiedź mailową (do tygodnia od wypełnienia) z prośbą o podanie jeszcze raz tych wszystkich informacji, które znajdowały się w formularzu oraz o przesłanie zeskanowanej kopii oficjalnego dokumentu akredytacyjnego instytucji stwierdzającego status edukacyjny lub zeskanowanej kopii oficjalnego dokumentu stwierdzającego status non-profit. Szkoły publiczne nie posiadają takich dokumentów, a jedynie Uchwały Rady Gminy/Rady Miasta. W kolejnej wiadomości dostałam informację, że może być również link do oficjalnej strony internetowej organu rządowego. Po konsultacji z panem L. Hojnackim odesłałam taką odpowiedź:
„Wszystkie szkoły prowadzone przez gminy zgodnie z ustawą mają status publicznych i nie wymagają akredytacji. Strona https://cie.men.gov.pl/
Wykaz szkół z tej strony: https://cie.men.gov.
Link do wykazu szkół z województwa śląskiego: https://cie.men.
Szkoła w wykazie – pozycja nr ….”
W kolejnym dniu dostałam informacje, że wysłali e-mail na adres szkolny, aby potwierdzić, że nazwa domeny będzie wykorzystywana na rzecz instytucji. Na drugi dzień po potwierdzeniu usługa była już w pełni aktywna.
Warto jeszcze pamiętać, żeby przekierować usługę poczty (administrator domeny) na serwery Google. Inaczej nie będziemy mieli możliwości odbierania poczty w utworzonych przez nas kontach. Instrukcja jak, to zrobić znajduje się na str. 5 w pierwszym poradniku, o którym pisałam powyżej.