t36

Google Classroom

Google Classroom – platforma od Google bezpłatna dla szkół dostępna w pakiecie G Suite.

 

Panel administracyjny pakietu G Suite.

Screen Shot 07-09-17 at 02.35 PM

Google Classroom

Screen Shot 07-09-17 at 02.34 PM

 

Nie będę tutaj zbyt wiele pisać od siebie, ponieważ znalazłam dwa świetnie napisane poradniki o Google Classroom.

Parę słów komentarza ode mnie dla osób, które mają problem z przejściem na pełną wersję (problem z potwierdzeniem, że są szkołą):

Jeśli przeszliśmy weryfikacje domeny (3 możliwości weryfikacji), żeby uzyskać bezpłatny pełny dostęp odsyłamy formularz zgłoszeniowy z danymi szkoły.  W opisie warto wskazać link do wykazu szkół i pozycję, na której znajduje się nasza szkoła. W przypadku, gdy okres oczekiwania się przedłuża warto wypełnić ten formularz ponownie.

Wypełniałam formularz dwukrotnie. Za drugim razem dostałam odpowiedź mailową (do tygodnia od wypełnienia) z prośbą o podanie jeszcze raz tych wszystkich informacji, które znajdowały się w formularzu oraz o przesłanie zeskanowanej kopii oficjalnego dokumentu akredytacyjnego instytucji stwierdzającego status edukacyjny lub zeskanowanej kopii oficjalnego dokumentu stwierdzającego status non-profit. Szkoły publiczne nie posiadają takich dokumentów, a jedynie Uchwały Rady Gminy/Rady Miasta. W kolejnej wiadomości dostałam informację, że może być również link do oficjalnej strony internetowej organu rządowego. Po konsultacji z panem L. Hojnackim odesłałam taką odpowiedź:

„Wszystkie szkoły prowadzone przez gminy zgodnie z ustawą mają status publicznych i nie wymagają akredytacji.  Strona https://cie.men.gov.pl/ jest prowadzona przez ministerstwo edukacji (dział status prawny – jednostka budżetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej) jest to podstrona http://men.gov.pl,  która jest oficjalnym Rejestrem Szkół i Placówek Oświatowych i dlatego MEN nie wydaje oddzielnych zaświadczeń w takiej sprawie.
Wykaz szkół  z tej strony: https://cie.men.gov.pl/sio-strona-glowna/podstawowe-informacje-dotyczce-wykazu-szko-i-placowek-owiatowych/wykaz-wg-wojewodztw/
Link do wykazu szkół z województwa śląskiego: https://cie.men.gov.pl/images/stories/sio_wykazy/slaskie.xls
Szkoła w wykazie – pozycja nr ….”

W kolejnym dniu dostałam informacje, że wysłali e-mail na adres szkolny, aby potwierdzić, że nazwa domeny będzie wykorzystywana na rzecz instytucji. Na drugi dzień po potwierdzeniu usługa była już w pełni aktywna.

Warto jeszcze pamiętać, żeby przekierować usługę poczty (administrator domeny) na serwery Google. Inaczej nie będziemy mieli możliwości odbierania poczty w utworzonych przez nas kontach. Instrukcja jak, to zrobić znajduje się na str. 5  w pierwszym poradniku, o którym pisałam powyżej.