zabawki

Ale-Pary

Ale-Pary to gra od Alexander oparta na podobnych zasadach jak popularne Dobble.

Jest dostępnych kilka wersji tej gry. My posiadamy wersję Gospodarstwo.

20220102_103719

Zawartość opakowania:

  • 31 kart z symbolami,
  • instrukcja.

20220102_103735

Gra jest bardzo ładnie ilustrowana (atrakcyjne obrazki dla młodszych graczy). Przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku powyżej 4 lat.

W instrukcji jest opisany każdy z występujących w grze obrazków oraz dwie propozycje gry.

 

Para moja

Kładziemy po jednej zakrytej karcie przed każdym z graczy. Na środku stołu stawiamy stos z odkrytych kart.

Na dany znak wszyscy odkrywają karty.  Na jednej karcie znajduje się 6 symboli. Dla dwóch dowolnych kart istnieje tylko jeden wspólny symbol. Może on różnić się rozmiarem. W całej grze zostało użyte 31 symboli. Gra polega na tym, aby jak najszybciej znaleźć wspólny symbol dla swojej karty i tej ze środku stołu.

Ten, który zrobi to jako pierwszy zabiera kartę ze stosu i kładzie na swojej karcie. Gra toczy się dalej, aż do wyczerpania kart ze stosu. Wygrywa ten, który zdobędzie najwięcej kart.

20220102_103953

 

Wieża

Na środku stołu umieszczamy jedną odkrytą kartę. Pozostałe karty rozdajemy miedzy graczy. Karty należy ułożyć przed sobą w stos obrazkami do dołu.

Na dany znak wszyscy odkrywają górną kartę ze swojego stosu.  Gra polega na tym, aby jak najszybciej znaleźć wspólny symbol dla swojej karty i tej ze środku stołu.

Ten, który zrobi to jako pierwszy odkłada swoją kartę na środek stołu obrazkiem do góry.  Wygrywa ten, który szybciej pozbędzie się wszystkich kart.

 

Gra rozwija koncentrację i ćwiczy spostrzegawczość.