Jeden z ważniejszych konkursów informatycznych.
Platforma z zadaniami: https://zadania.oig.edu.pl/ Na platformie są też inne konkursy poza OIG.
Są dwa rodzaje zawodów OIG: indywidualne i grupowe.
TIK? – TAK!
Konkurs z pytaniami testowymi. Uczniowie wypełniają codziennie 1 test (kiedyś było po 2) przez cały tydzień. Test trwa zwykle ok. 10 min. Trzeba jak najwięcej udzielić dobrych odpowiedzi. W czasie konkursu na stronie jest ranking. Do tej pory było tak, że osoby ze 100 najwyższych miejsc w rankingu przechodziły do drugiego etapu. Konkurs odbywa się w okolicach marca i kwietnia.
Bóbr
Konkurs ma zasięg międzynarodowy.
W konkursie jest podział na kategorie:
Senior – szkoły ponadgimnazjalne
Konkurs jest takim informatycznym odpowiednikiem kangura. Pytania związane są z wiedzą dotyczącą posługiwania się komputerem oraz jego oprogramowaniem i umiejętnością algorytmicznego myślenia.
Zwykle odbywa się w listopadzie w wyznaczonym dniu. Jest tylko 1 etap. Za błędne odpowiedzi odejmowana jest 1/4 możliwych do zdobycia punktów.
Organizatorzy konkursu: Zespół Szkół Technicznych w Rybniku, Politechnika Śląska, RODNiIP „WOM” w Rybniku.
Po ogłoszeniu wyników na finał robi się stronę internetową pojedynczo lub w dwuosobowych zespołach (strona musi posiadać 2 wersje językowe: polską i angielską) o podanej tematyce i się ją prezentuje.
B – grade 4.-6. (uczniowie z klas IV-VI SP)
C – grade 7.-9. (uczniowie z klas I-III gimnazjum)
D – grade 10.-13. (uczniowie z szkoły ponadgimnazjalnej)
E – grade 14.-18. (studenci z uczelni)
Mikroprofesor
Konkurs trwa od stycznia do marca (1 etap). Polega na wypełnieniu w wyznaczonych terminach 4 testów wiedzy (1- 10 pytań, 2 – 20 pytań, 3 – 40 pytań, 4 – 80 pytań) z zakresu informatyki, multimediów i poligrafii oraz wiedzy z muzyki i muzykologii. Drugi etap polega na wykonaniu wideoklipu i opublikowaniu go na Youtube,
Inne konkursy
Simba 3D
KIWI
E-gimnazjalista
Znacie jakieś inne konkursy warte polecenia?